"Gondolatok Bamakóból, azaz Nem könnyű egy puccsot végig vinni...
Negyedik napja "házifogságban" három gyerekkel sem könnyű! Főleg azért, mert a bezártságot maga a szülő sem bírja. Bamakóba lassan visszatérni látszik az élet, működik a piac, kinyitott a kisbolt, újra van szmog és csúcsforgalom.
Ennek ellenére Mali ma teljesen más mint négy nappal ezelött. Húsz éve fenálló demokratikus intézmények lettek feloszlatva a héten néhány óra alatt. Alkotmány törölve, parlament menesztve, miniszterek letartóztatva, az államgépezet megállt.
Mali népe még ma is megdöbbenten áll ezekkel a tényekkel szemben. Miért most? Mikor egy hónapon belül választások lettek volna és a mára már leszerepelt Touré elnök mindeképp távozni készült. A katonáknak pedig éppenséggel a fronton lenne a helye, hogy ne szakítsák le a tuareg felkelők az ország felét maguknak.
Holnap a mi október 23-ánkhoz hasonló nemzeti ünnep lesz, terv szerint a szokásos békés felvonulással. Vajon tényleg békés lesz-e? A katonai junta erősen küzd az emberek meggyőzéséért, hogy elkerülje az esetleges holnapi zavargásokat. A ma esti TV műsor kommünikék és deklarációk sorozatából állt, amit úgy kell elképzelni, hogy körülbelül 10 rémült ember lesütött szemmel mereven áll a kamera előtt és egyikük akadozva felovassa közleményüket. E szerint ez és ez a szövetség támogatja a kimondhatatlan nevű katonai juntát és elismerik, hogy a katonai puccs elkerülhetelen és jogos volt. Egy kicsit sztálinista hangulatú népnevelés ez, olyan érzést kelt bennem, mintha egy az ötvenes évekről szóló filmet néznék.
A juntának azonban nem csak a mali népet kell meggyőznie, hanem a nyugati világot, és az Afrikai Uniót is. Ha ők "elzárják a csapokat", vagyis megvonják adományikat a katonaságnak és az adminisztráció jelentős részének nem lesz fizetése a hónap végén. A határok hosszabb távú bezárása pedig egyenesen öngyilkosság egy önmagát ellátni nem tudó országnak. Vajon mit hoz a holnap és mit hoznak a következő hetek Malinak? Annak a nyugat-afrikai országnak, amit eddig példaként emlegettek demokratikus intézményeinek, népe béke- és vendégszeretetének köszönhetően. Helyre tudja-e tenni Mali népe a hírnevén esett csorbát? Lássuk!
Morris Andrea"